امروز : یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
پیاده نمودن اقتصاد مقاومتی در عمل؛

پروژه صرفه جویی در مصرف آب در پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد

معاون پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد در این رابطه گفت: با همت، فکر و پیگیری، میزان قابل توجهی آب سالم و قابل استفاده در بخش لنجری پژوهشکده، بازیافت شده و به چرخه مصرف بازگشت.
پروژه صرفه جویی در مصرف آب در پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۶/۰۵ - ۱۳:۳۵ |
کد خبر : ۱۸۲۸ |
علمی

دکتر "علی محمد عبدلی" در ادامه تصریح کرد: با توجه به بحران امروزه جهان، ایران و بخصوص استان کم آب یزد، صرفه جویی و بازیافت حتی یک لیتر آب قابل تقدیرخواهد بود.

برهمین اساس  با پیشنهاد اولیه مسئول بخش لنجری و تشکیل تیم ارزیابی در پژوهشکده، بررسی هوشمندانه روند مصرف آب در بخش لنجری انجام شد، که در نهایت پس از پیگیری های مداوم و بدون کمترین هزینه کرد، حجم قابل توجهی از آبی که قبل از این جزو پس آب به حساب می آمد به چرخه مصرف بازگشت.
وی در ادامه افزود: در همین راستا و با برنامه ریزی تیم ارزیابی، نمونه آب هدررفت مورد آزمایش های گوناگون( شیمیایی و میکروبی) قرار گرفت. نتایج آزمایشات حاکی از سالم بودن آب مذکور بود. لذا با مشاورهای متعدد با کارشناسان اهل فن و طراحی های مختلف در نحوه بازگشت آب به سیستم، در نهایت با انتخاب کم هزینه ترین طرح، آب هدررفت روزانه وارد چرخه مصرف مجدد شده و باعث صرفه جویی قابل توجه در حجم آب مصرفی پژوهشکده گردید.
دکتر عبدلی در انتها، با توجه به نتایج ارزشمند طرح مربوطه پیشنهادات ذیل را ارائه نمود:
-  با توجه به اینکه بخش لنجری در تمامی مراکز درمانی از جمله بیمارستان های دانشگاه و سایر مراکز فعال می باشد، الگوبرداری از طرح مربوطه پیشنهاد می گردد.
-  با توجه به اینکه بخش لنجری مراکزی همچون بیمارستانها، گاهاً بسیار وسیع تر از بخش موجود در پژوهشکده علوم تولیدمثل است، لذا بالطبع میزان هدرفت آب در این مراکز به مراتب بیش از حجم قابل تصور بوده و اقدام عاجل در جهت بررسی آن را می طلبد.
- از مسئولین دانشگاهی دعوت به عمل می آید تا ضمن بازدید از طرح اجرایی در پژوهشکده، الگوی پیاده سازی آن برای سایر مراکز را فراهم نمایند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که تیم اجرایی طرح مذکور از هیچ کوششی در انتقال رایگان تجربیات بیش از یک-ساله خود در رسیدن به هدف، به سایر مراکزی که خواهان اجرایی نمودن این طرح باشند را دریغ نخواهد نمود.
ضمن قدردانی از زحمات کلیه افراد خلاق دخیل در این طرح به ویژه جناب آقای قاسم سپهری جوان کارمند واحد پشتیبانی این پژوهشکده بخاطر ایده و اجرای مناسب آن، آرزومندیم تا مسئولین و مدیران کلیه دستگاه ها و مراکز مختلف، ضمن اجر نهادن به تفکرات خلاق و ایده پرداز و تشکیل کمیته تحقیق و توسعه همچون پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد ، زمینه خدمت و تحول و پیاده سازی طرح های ارزش آفرین این چنینی را فراهم نمایند.

telegram2

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی