امروز : جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۰
احمد پهلوانیان، مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد؛

جشنواره فیلم یزد در معرفی تمدنمان در دنیا موج آفرینی می کند

صدا و سیما به عنوان مهمترین مرجع اطلاع رسانی می تواند تاثیر مثبتی در رونق بخشیدن به هر فعالیت فرهنگی داشته باشد. با احمد پهلوانیان به عنوان مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد گفتگو کردیم تا از برنامه های این سازمان برای رونق بخشیدن به این جشنواره مطلع شویم.
جشنواره فیلم یزد در معرفی تمدنمان در دنیا موج آفرینی می کند
سه شنبه | ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ - ۱۳:۲۸ |
کد خبر : ۱۹۶۰ |
تئاتر، سینما و تلویزیون

این جشنواره چه تاثیری می تواند در معرفی یزد در سطح بین المللی داشته باشد؟

ثبت جهانی شهر یزد یک رویداد بزرگ فرهنگی بود که اگر قدر آن دانسته شود می تواند دستاورهای بزرگی به همراه داشته باشد. نیاز هست که شهر یزد بیشتر معرفی شود. این نیاز برای معرفی درست کشور ایران نیز در سطح جهانی وجود دارد. در این میان استفاده از زبان هنر به ویژه ظرفیت سینما می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اینها بخشی از دیپلماسی فرهنگی است که متاسفانه گاهی از آن غفلت می کنیم. این جشنواره برای تولید آثاری در زمینه معرفی فرهنگ ما یک موج آفرینی خواهد کرد و اختصاص آن به سنین نوجوانان و جوانان بسیار کمک کننده خواهد بود چراکه افراد در این سنین به صورت طبیعی از حواشی سیاسی و اقتصادی به دور هستند و می توانند با یک نگاه خالص واقعیت موجود در زمینه میراث فرهنگی یزد را نشان دهند.

صدا و سیما به عنوان مهمترین مرجع اطلاع رسانی چه کمکی در معرفی بهتر این جشنواره خواهد کرد؟

هم در حوزه تبلیغ و اطلاع رسانی جشنواره می تواند کمک کند و هم در زمینه نشان دادن نمونه آثار می تواند وارد شود تا ایده های محتوایی و تکنیکی جدیدی به علاقه مندان برای ساخت آثار ارائه دهد. از طرفی آثار شاخص و برگزیده را می تواند حتی در سطح ملی و بین المللی نیز پخش نماید. البته این نیاز به ساز و کاری دارد که دبیرخانه جشنواره ضمن کسب اجازه از تهیه کنندگان فیلم های ارسالی به جشنواره، در تعامل با صدا و سیما برنامه ریزی موثری انجام دهد تا هم در تبلیغ و ترویج جشنواره و هم ارائه آثار همکاری های لازم انجام شود.

این جشنواره چه فرصت هایی برای یزد ایجاد خواهد کرد؟

اولین فرصت، فضایی است که برای نوجوانان و جوانان ایجاد می کند تا اگر خلاقیت ذهنی و توانایی خلق اثری در خود می بینند دست به تولید اثر بزنند. در ادامه نیز این آثار می تواند مخاطبینی را در سطوح مختلف به یزد و فرهنگ آن جذب کند و قطعا گردشگران را برای بازدید از یزد کنجکاو خواهد کرد.

البته جشنواره ها نشان داده اند که در سال اول آنچنان موثر واقع نمی شوند ولی به شرط تداوم می توانند تاثیر خود را بگذارند. مطمئنا در سال های آینده این جشنواره می تواند در معرفی مکان های تاریخی یزد نقش مهمی داشته باشد.

به نظر شما یزد زیرساخت لازم برای میزبانی رویدادهای بین المللی را دارد؟

به نظر بنده کمبودهایی در این زمینه وجود دارد. برای مثال ظرفیت هتلینگ ما در حد استاندارهای کمی و کیفی یک شهر جهانی نیست. من خودم شاهد بودم که برخی از مقاصد گردشگری که به ثبت جهانی رسیده اند شاید ظرفیت میزبانی میلیون ها مسافر را داشته باشد. جدای از اینکه وقتی یک شهر میزبان یک رویداد بین المللی می شود همه شهر با تمام پتانسیل خود میزبان آن رویداد می شود. حتی باید در بین شهروندان عادی نیز فرهنگ سازی شود که بتوانند میزبان چنین رویدادهایی باشند. هم باید زیرساخت های سخت افزاری آن محیا شود و هم باید زیر ساخت های فکری و فرهنگی لازم تدارک دیده شود.

مردم و بخصوص نسل جوان ما نیاز به شناخت هرچه بیشتر از فرهنگ و تاریخ خود دارند، بخصوص اگر بخواهند در چنین جشنواره ای شرکت داشته باشند و فیلم با موضوع شهر جهانی تولید کنند، صدا و سیما برای معرفی یزد به عنوان یک مقصد گردشگری چه برنامه ویژه ای دارد؟

برنامه هایی در حال انجام است طرح هایی نیز داریم ولی باید جلوتر برویم و کارها جدی تری انجام شود. برای مثال ما طرح رادیو گردشگری را داریم که در سطح ملی پخش خواهد شد ولی می توان در آینده برای پخش بین المللی آن نیز تدارک دیده شود و حتی به زبان های مختلف این برنامه اجرا شود.

یک مستند ۵۲ قسمتی ساخته شده که به معرفی روستاها و شهرستان های یزد به ویژه مقاصد گردشگری در استان یزد می پردازد. این مستندها در حال پخش از شبکه های ملی است و همچنین به زودی یک مستند ۱۵ قسمتی درباره میراث فرهنگی ناملموس یزد ساخته خواهد شد که به شناخت بهتر این شهر و حتی رونق گردشگری در استان کمک خواهد کرد.

با توجه به موضوع جشنواره اگر خود شما یک روز در یزد باشید کجا را خواهید دید و چرا؟

حتی برای خود من که یزدی هستم و بیش از دو دهه از یزد دور بودم جذابیت های بسیاری برای بازدید وجود دارد چه برسد به کسی که تجربه حضور در یزد را نداشته است. کویر یزد یک گنج بی نظیر برای گردشگری است. هم زیبایی آن و هم آرامشی که از لحاظ روانی القا می کند. کویر یزد در کنار مناطق کوهستانی یزد خود تضاد زیبایی را ایجاد می کند. حتی حیات وحش یزد که بخشی از آن  هم متاسفانه نادیده گرفته شده و از بین رفته نیز سمتی از زیبایی های یزد هست که کمتر بیان می شود. ولی بافت تاریخی یزد بسیار ملموس تر است و بیشتر درباره آن بحث صورت می گیرد. در اطراف یزد نیز فضاهای ویژه ای وجود دارد. یخچال میبد، بافت تاریخی اردکان و خرانق، مسجد جامع فهرج، قلعه های مهریز یا خانه های تاریخی ابرکوه همه اینها منحصر به فرد هستند.

اما اگر من بخواهم انتخابی داشته باشم از مدرسه ضیائیه تا مسجد جامع را پیاده طی خواهم کرد. در این مسیر انگار ۵۰۰ سال به عقب بر می گردیم و همان زندگی را می بینیم که در آن دوره وجود داشته است. آن معماری و دربندهایی که منتهی به چند خانه می شوند. آن دقت و تیز بینی و تلاش و دین مداری که در مردم یزد بوده را تجربه می کنیم.

telegram2

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی