امروز : یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۸
گزارش و گزارش تصویری؛

نشست خبری رئیس و اعضای کمیسیون های عمران و گردشگری شورای اسلامی شهر یزد

آزادی ، عباسی ،جورابی و عامری اعضای کمیسیون گردشگری و عمران شورای اسلامی شهر یزد ضمن حضور در جمع اصحاب رسانه گزارشی از عملکرد این کمیسیون ها اعلام نمودند.
نشست خبری رئیس و اعضای کمیسیون های عمران و گردشگری شورای اسلامی شهر یزد
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۱۵:۵۷ |
کد خبر : ۱۸۶۳ |
اجتماعی

پلیس گردشگر در بافت‌ تاریخی یزد مستقر می‌شود

 رئیس کمیسیون میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر یزد از استقرار پلیس گردشگر در بافت‌های گردشگرپذیر یزد خبر داد.
 سیدحسین آزادی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران یزد با بیان اینکه کمیسیون میراث فرهنگی، گردشگری و بین‌الملل جزو سه کمیسیونی بودند که در شورای پنجم تشکیل شدند اظهار داشت: در یک سال گذشته ۴۱ جلسه و ۲۷ مصوبه توسط این کمیسیون انجام شده است.
 رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد خاطرنشان کرد: در ابتدای فعالیت اقدام به برگزاری نشست‌های مشترک با فعالان عرصه گردشگری و میراث فرهنگی کردیم و در ارتباط با اقداماتی که در شهر یزد نیاز است.
 آزادی با تاکید بر اینکه بحث گردشگری هوشمند را در حال حاضر دنبال می‌کنیم که بتوانیم به عنوان یکی از ویژگی‌های شهر جهانی یزد به گردشگران ارائه کنیم عنوان کرد: در بحث زیرساخت‌ها با توجه به کمبودهایی که داشتیم و داریم جلسات متعددی برگزار کردیم و در ارتباط با اقامت، پروازهای داخلی و خارجی و موارد مختلف دیگر هماهنگی هایی انجام شد.
 وی ادامه داد: با توجه به ضرورت تامین امنیت کامل گردشگران، با همکاری نیروی انتظامی استان قول مساعد گرفته شده که به‌زودی بحث پلیس گردشگر در بافت‌های گردشگرپذیر یزد ایجاد شود.
 رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد عنوان کرد: در ارتباط با تابلوهای گردشگری هم جلساتی با دانشگاهیان یزد هماهنگ شد که خوشبختانه شهردار هم این موضوع را پیگیری کرده و در حال نمونه‌سازی برای نصب در سطح شهر یزد هستیم.
 آزادی با اشاره به اینکه بحث خانه مسافر یکی از موضوعات مهم در شهر یزد است گفت: در این زمینه هم با فرمانداری، نهادهای امنیتی و دستگاه‌های متولی گردشگری و هتل‌ها جلساتی برگزار شد.
 وی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته اماکن با جدیت وارد موضوع شده و به ساماندهی خانه‌های مسافر در سطح شهر یزد بپردازند.
 رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد ادامه داد: بحث مشکل مدیریتی امیرچقماق در حال پیگیری است که هنوز به جای مطلوبی نرسیده ولی در حال پیگیری هستیم که بتوانیم مشکلات موجود را برطرف کنیم.
 آزادی از تشکیل کمیته پیگیری خواهرخواندگی‌ها با یزد خبر داد و گفت: در این کمیته ۱۰ شهر در نقاط مخلتف جهان انتخاب شدند و به دنبال ایجاد مرکز خواهرخواندگی در شهر یزد هستیم.
 وی از نام‌گذاری یک خیابان در صفائیه یزد به نام یاسپرین که پیش از این خواهرخواندگی آن با یزد انجام شده بود خبر داد و گفت: در این شهر هم با پیگیری صورت گرفته نام‌گذاری با عنوان یزد صورت گرفته است.


توسعه روابط بین‌المللی تنها راه معرفی و پیشرفت یزد است

 سخنگو و رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر یزد با بیان این‌که گردشگری و تجارت الکترونیک تنها مسیر توسعه شهر یزد است، گفت:‌ تنها راه معرفی و توسعه اقتصادی شهر یزد توسعه روابط بین‌المللی است.
«محسن عباسی هرفته» در نشست خبری کمیسیون عمران و گردشگری شورای اسلامی شهر یزد، با بیان این‌که راه توسعه شهر یزد از رهگذر توسعه روابط بین الملل می‌گذرد، اظهار کرد: بحث گردشگری و تجارت الکترونیک تنها مسیر توسعه شهر یزد است که مستلزم توسعه روابط بین الملل است.
 وی با اشاره به رواج توطئه ایران هراسی در جوامع بین المللی، افزود: تنها راه حذف توطئه ایران هراسی توسعه روابط بین المللی است.
 سخنگوی شورای اسلامی شهر یزد با بیان این‌که ما باید به شهر یزد ارزش افزوده اضافه کنیم، گفت: ما اعتراف می‌کنیم که طی یک سال گذشته هیچ سفر خارجی توسط اعضای شورای شهر و شهردار یزد برای معرفی این شهر انجام نشده و این کم کاری این دوره شورای شهر است.
 عباسی‌هرفته در ادامه با اشاره به ضرورت معرفی ظرفیت‌های موجود این شهر در جوامع بین‌المللی تنها راه توسعه روابط بین‌المللی است.
 رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر یزد حضور گردشگران فعلی یزد را شوخی دانست و بیان کرد: یزد باید در مقیاس بین المللی معرفی شود و موج گردشگران در کوچه‌های این شهر نمایان شود.
 وی شهر پاک، انسان محور و زیبا را سه شعار اصلی کمیسیون عمران پنجمین دوره شورای اسلامی شهر یزد دانست و اظهار کرد: پیاده محوری بجای سواره محوری، توسعه زیرساخت‌های گردشگری،  قانون و نظام‌مندی ساختمانی به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، توجه به محیط زیست در راستای اصلاح طرح های عمرانی چهار رسالت تعیین شده برای کمیسیون عمران است.
 این مقام مسئول استفاده از پسآب برای توسعه فضای سبز را یکی از برنامه‌های انجام شده و در دستور کار شورای شهر یزد عنوان کرد و ادامه داد: استفاده بهینه از آسفالت‌های جمع آوری شده و آغاز طرح آسفالت بازیافتی برای پوشش مجدد شهر یکی دیگر از طرح‌های انجام شده و در دستور کار است.
 رییس کمیسیون عمران شورای شهر یزد در ادامه پیاده محوری را رکن جدی برای توسعه اجتماعی دانست و بیان کرد: دوچرخه سواری نقش مهمی در ترویج فرهنگ پیاده محوری ایفا می‌کند.
 وی توجه به مباحث زیست محیطی را یکی از ضرورت های اجرایی شهر یزد دانست و بیان کرد: رسانه‌ها باید برای توسعه ظرفیت‌های زیست محیطی و حراست از این ظرفیت‌ها شورا را حمایت کنند.
 این مقام مسئول در ادامه با بیان این‌که طی یک سال گذشته ۵۰ جلسه و ۵۲ بازدید از شهر یزد توسط کمیسیون عمران انجام شده است، اظهار کرد: این کمیسیون طی یک سال ۸۲ مصوبه، ۵۳ لایحه و ۴۱ طرح پیشنهادی داشته است.
 وی با اشاره به این‌که در سال گذشته پارکینگهای شهر یزد به ۱۵۰۰ پارکینگ افزایش یافته است،‌افزود: تمام پارکینگ‌های سطح شهر یزد به سیستم مکانیزه اعلام ظرفیت مجهز شدند.
 عباسی هرفته توسعه حمل و نقل عمومی را از دیگر برنامه های در دستور کار شورای شهر دانست و بیان کرد: طی یک سال گذشته ۱۲ اتوبوس یورو ۱۰۰ و ۲۰ مینی‌بوس یورو پنج به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر یزد اضافه شده است.
 سخنگوی شورای اسلامی شهر یزد با بیان این که امروز بافت تاریخی به کارگاه بهسازی و مرمت تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: مرمت کوچه‌ها و معابر به ویژه بافت تاریخی یزد یکی از اولویت‌های جدی شورای شهر یزد است.
 وی اجرای طرح جامع ترافیکی، شناسایی ۵۵۰ عنوان مشاغل مزاحم شهری، انتخاب و انعقاد پیمانکار کشوری برای ساماندهی خیابان قیام از دیگر برنامه‌های در دستور کار این دوره شورای اسلامی شهر یزد است.
 این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: مقرر شده تا پایان امسال ۸۰ متر طول خیابان قیام از تقاطع امیرچخماق تا ورودی مسجد ملااسماعیل عملیات تجهیز مبلمان، نور و تولید سایه به پایان برسد.


نمای غیر اصولی حکم تخریب می گیرد

 نایب رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر یزد با اشاره به لزوم توجه به نمای ساختمان ها در شهر یزد و همخوانی با بافت شهری گفت: نماهای غیر اصولی و نامتناسب حکم تخریب می گیرد.
 الهه جورابی در نشست خبری کمیسیون های گردشگری و عمران شورای شهر یزد اظهار داشت: بسیاری از افراد برای ساخت و ساز به شورا مراجعه می کنند اما کسی برای نمای ساختمان مراجعه ندارد و توجهی به این موضوع نمی شود.
 وی با بیان اینکه بر اساس طرح تفصیلی شهر یزد سخت گیری هایی اعمال شده تا بافت شهری به صورت متناسب باشد ادامه داد: لازم است مردم در ساخت و سازها نسبت به نماسازی ساختمان مواردی را رعایت کنند تا با برخورد قانونی مواجه نشوند.
 عضو کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد با بیان اینکه نماهای نامتناسب و غیر اصولی با حکم تخریب مواجه خواهد شد اضافه کرد: باید قبل از نماکاری با شهرداری منطقه هماهنگ شود و از ساخت نماهایی مانند شیشه، کامپوزیت، سرامیک و کاشی خودداری کنند چراکه به کل حکم تخریب صادر خواهد شد.
 وی عنوان کرد: همچنین استفاده از سطوح براق و ایزوگامی و تندیس ها و تزئینات فرنگی و غیر ایرانی ممنوع است و باید از به کاربردن انواع ایرانیت و حلب و حتی سقف های شیروانی خودداری کرد.
 جورابی در خصوص نمای کامپوزیت یکی از سازمان های تابعه شهرداری نیز گفت: قطعا این نما هم حکم تخریب دارد و سازمان مربوطه موظف به تغییر نما است که در بودجه آن اعتباری دیده شده است تا به اجرا در آید.
 وی همچنین در خصوص نورپردازی ها و المان های روشنایی در ساختمان ها بیان داشت: استفاده از نورپردازی های مخفی ایرادی ندارد اما نورپردازی های لیزری ممنوع است و باید حذف شود.
 وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دوچرخه سواری بانوان نیز گفت: با توجه به تغییر و تحولاتی که در ریاست هیات دوچرخه سواری رخ داد اقدامات کند شده اما اکنون طرح های خوبی در دست اقدام است.
 عضو کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد عنوان کرد: مصوبه ای برای زمین مقابل پارک طوبی در اختیار است تا خریداری شود و برای پارکینگ و زمین دوچرخه سواری بانوان اختصاص یابد که مساحت آن در حدود ۴ هزار متر مربع است.
 وی همچنین از بازدید دانشکده دندانپزشکی و فضای مناسب آن برای بانوان خبر داد و گفت: در صددیم با زیرسازی و روکش آسفالت برای دوچرخه سواری بانوان این فضا را آماده کنیم.
 جورابی در خصوص تامین دوچرخه در سطح شهر و دسترسی آسان در نقاط مختلف برای بانوان اظهار داشت: همچنین تیمی برای اجاره دوچرخه در نقاط مختلف در نظر گرفته شده که با نصب کانکس و تعدادی دوچرخه در این زمینه اقدام خواهد شد.

اولین پارک موضوعی یزد در پارک وحشی بافقی اجرا می شود

عضو کمیسیون گردشگری و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد در نشست با خبرنگاران به ایجاد پارک های موضوعی در شهر اشاره و تصریح کرد: پارک وحشی بافقی اولین پارک شهر است که به انتخاب شورا به عنوان پارک موضوعی طراحی و بازپیرایی خواهد شد و با موضوع پارک شهر و ادبیات در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
ونوس عامری تاکید کرد: در صدد ایجاد پارک های موضوعی هستیم و معاونت شهرسازی طرح پارک وحشی بافقی را آماده نموده که با المانی از این شاعر بلند آوازه که توسط یکی از شهروندان ساخته شده به زودی کار اجرایی آن آغاز خواهد شد و ساماندهی اطراف پارک هم در دستور کار قرار دارد.
وی در خصوص ساماندهی مقبره آذر یزدی هم گفت: طرح مصوب و اجرایی آن آماده و وارد فاز اجرایی شده است که با المانی از آذر یزدی و با همکاری هیات امنا کار انجام می شود.

 

عکس از: مجید دهقانی زاده

97071401970714029707140397071404970714059707140697071407970714089707140997071410970714119707141297071413970714149707141597071416970714179707141897071419970714209707142197071422970714239707142497071425

telegram2

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی