امروز : پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۹
یک مقام وزارت اقتصاد:

۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه برای تسویه بدهی های دولت صادر می شود

رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی و عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: بر اساس قانون بودجه، امسال 100 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه خزانه نوع دوم برای پرداخت بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی بخش های خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی غیر دولتی از جمله شهرداری ها و برخی از شرکت های دولتی صادر می شود.
100 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه برای تسویه بدهی های دولت صادر می شود
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ - ۰۹:۵۰ |
کد خبر : ۱۸۷۱ |
اقتصادی

" مهدی بنانی " در همایش اوراق تسویه خزانه و اوراق بهادار اسلامی در یزد افزود: این میزان اوراق از طریق تهاتر بدهی های دولت با مطالبات بانک ها از اشخاص حقیقی و حقوقی شرکت ها و موسسات یاد شده قابل تسویه است.

وی اضافه کرد: 50 درصد این اعتبارات به بدهی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی بخش های خصوصی و تعاونی ها و بقیه به بدهی دولت به نهادهای عمومی غیردولتی از جمله شهرداری ها ، تامین اجتماعی، بانک ها و برخی شرکت های دولتی وابسته به وزارتخانه ها اختصاص دارد.

بنانی  اضافه کرد: در صورت عدم جذب اوراق تسویه خزانه نوع دوم توسط نهادهای عمومی غیر دولتی، بانک ها و شرکت های دولتی مربوطه تا پایان آذرماه سالجاری، دولت اجازه دارد آن را به بخش خصوصی و تعاونی منتقل کند و از این محل، سهم آنها را  افزایش دهد.

وی با بیان اینکه بحث تهاتر بدهی های دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی شرکت  ها و موسسات از سال 95 با صدور اوراق تسویه خزانه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز شد گفت: در سال های  95 و 96 در قالب انتشار اوراق تسویه خزانه نوع اول بدهی دولت با طلب دولت در بخش مختلف از جمله مالیاتی تهاتر می شد؛ اما در سال 97 علاوه بر آن، مطالبات دولت از  اشخاص حقیقی و حقوقی با مطالبات  بانک ها از آنان نیز تهاتر می شود.

بنانی اضافه کرد: بدهی های مشخص دولت توسط مقامات مجاز دستگاهها، ذیحسابان و یا مدیران امور مالی  رسیدگی می شود؛ اما مرجع رسیدگی به بدهی های دولت که مربوط به دستگاههای اجرایی خاص نیست همانند بدهی های دولت به سیستم بانکی ناشی از حوادث پیش بینی نشده و یا تکالیف قانونی دولت با اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان حسابرسی می باشد.

رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی و عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی  ادامه داد: جرائم بدهی های اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک ها که تا پایان سال 95 ایجاد شده باشد متناسب با مبلغی که با طلب دولت تهاتر می شود بخشیده خواهد شد.

وی گفت: در نوع دوم  اوراق تسویه خزانه، مطالبات 23 بانک که به بانک مرکزی بدهکار ند می تواند از طریق اوراق تسویه خزانه نوع تهاتر شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد هم در این همایش انتشار اوراق خزانه را  از سیاست های خوب دولت برای اجرای طرح های عمرانی و پیمانکاری و روش مناسب برای  پرداخت بدهی های خود به اشخاص و حقیقی و حقوقی دانست و بر استفاده از این ظرفیت ها  که در قانون بودجه پیش بینی شده توسط دستگاههای اجرایی استان تاکید کرد.

"محسن صادقیان"  افزود: رویکرد دولت نسبت به صدور اسناد خزانه اسلامی برای اجرای طرح های دولت را خوب ارزیابی کرد و خواستار تحقق این اهداف شد.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد هم گفت: 45 درصد اعتبارات تملک دارایی ها در سال 95 معادل 63 میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه نوع اول تخصص داده شد که موفق شدیم 100 درصد ان را جذب کنیم.

" علی نمازی " افزود: در سال 96 نیز این اعتبارات 350 درصد رشد یافت و 90 درصد اعتبارات تملک دارایی ها معادل 230 میلیارد ریال به صورت 100 درصد از طریق اوراق خزانه اسلامی جذب شد.

وی اضافه کرد: در سال 97 نیز بحث اوراق تسویه خزانه به روش جدید در حال اجرایی شدن است که آئین نامه ها و دستور العمل های آن به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده است .

هدف از برگزاری این همایش، ارتقای سطح دانش شرکت کنندگان در زمینه چگونگی عملیاتی شدن اوراق تسویه خزانه  و اسناد خزانه اسلامی به منظور تسهیل در اجرای طرح های پیمانکاری و عمرانی دولت، تبیین جایگاه این نوع اوراق در مراودات مالی دستگاههای اجرایی اعلام شد .

telegram2

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی